Kompostni preparati

Moč kompostnih preparatov

In zdaj o kompostnih preparatih. Vemo iz katerih rastlin jih izdelujemo in kdaj jih zakopavamo in izkopavamo. Skušajmo znanje dopolniti. Najprej globalno: v Kmetijskem tečaju Rudolf Steiner pove, da je Zemlja v vsestranski odvisnosti od kozmosa. če sledimo njegovemu učenju, prepoznamo to predvsem v delovanju planetov našega osončja, predvsem t.i. sedmih klasičnih planetov.
Vso Steinerjevo zapuščino pravzaprav lahko razumemo kot novo kozmologijo, učenje o vsestranski odvisnosti življenja na Zemlji od delovanj, ki pritekajo iz kozmosa. Ne le danes, temveč od čisto prvih začetkov vsega biti do danes, v zadnji stopnji razvoja od oblikovanja kamnin in najpreprostejše rastline pa do človeka.

Tudi če se ne poglabljamo v Steinerjevo, krščanskemu izročilu o nastanku sveta podobno teorijo evolucije, lahko v preprostem delu na naših njivah in vrtovih z uporabo Steinerjevih kompostnih preparatov opazimo delovanje kozmosa na Zemljo.

Steinerjevi biološkodinamični kompostni preparati predstavljajo mero za oživljanje zemlje, ki, kot pravi Steiner, umira. Predstavljajo koncentrate specifičnih energij življenja, energij klasičnih planetov posamično, zbranih v izbranih substancah.
Steiner jasno ločuje delovanje t.i. nadsončnih in t.i. podsončnih planetov. Za to pojmovanje izhajamo iz geocentričnega aspekta našega osončja in gledamo v kozmos s predstavo, da je Zemlja, na kateri stojimo, središče. Steiner imenuje planete, ki se gibljejo nad Soncem – Mars, Jupiter in Saturn – nadsončne. Ti posredujejo na Zemljo energije vitalnosti, ki omogočajo rastlinam bolj zdravo rast in oblikovanje visoko vrednih substanc. Podsončni planeti Merkur, Venera in Luna so tisti, ki jih, gledano z Zemlje, videvamo v prostoru med Zemljo in Soncem. Ti posredujejo energije, ki omogočajo rastlinam oblikovanje dobro kaljivih semen.

Po priporočilih dr. Steinerja delamo šest kompostnih preparatov. Od tega je eden v tekočem, ostali so v trdem stanju. Imamo po en preparat za planete Saturn, Jupiter, Mars, za naše Sonce, Merkur in Venero. Po Steinerju bi morali od nebesnih teles sem šteti tudi Luno, katere delovanje je za življenje na Zemlji čisto posebej pomembno. Preparata za Luno pa nimamo, ker da je – tako Steiner – njeno delovanje v tem času tako močno, da ga ni potrebno krepiti.

Saturnov preparat

Saturn je prvi planet, ki je nastal znotraj našega osončja in predstavlja spomin na prvo stvarniško stopnjo, ki se je oblikovala iz toplote. Steiner imenuje to stopnjo mineralno stopnjo v stvarjenju Zemlje, saj je bilo v takratni toploti prav vse, iz česar je nastalo vse mineralno. Od kamnin do skeleta rastlin in živali do vsega mineralnega, kar nosi človek v sebi. Saturn je planet toplote. Saturnov kompostni preparat, ki prinaša zemlji več življenja, naredimo iz cvetov pravega baldrijana. Postopek je preprost: na dan za cvet naberemo še rosna socvetja pravega baldrijana, jih zmeljemo, iz mase stisnemo sok, ki naj zori šest tednov v odprti temni steklenički na hladnem in temnem mestu. Zrel sok dobi rezek vonj, nato stekleničko lahko zapremo. Preparat je tako gotov in je uporaben desetletja. Kot Saturn, deluje s toploto. Razen za prepariranje kompostov ga uporabljamo za pripravo škropiva proti zmrzali, povečuje cvetenje, poveča pridelke vseh kultur, ki zahtevajo dobro založenost z rastlinam razpoložljivim fosforjem. Saturnov preparat ureja procese fosforja.

Jupitrov preparat

Jupiter je bil po Steinerju v zaporedju drugi planet, ki se je oblikoval v našem osončju in je spomin na stanje, ko sta v stvarjenje pritekla svetloba in zrak. Stanje imenuje Steiner tudi stanje starega Sonca pa tudi rastlinska stopnja v nastanku Zemlje, saj so bili s svetlobo in zrakom na prisotnem mineralnem že dani pogoji za razvoj živih organizmov, katerih reprezentant je rastlina. Jupitrov kompostni preparat izdelujemo po napotkih Rudolfa Steinerja iz cvetov regrata. Ne čisto odprte cvetove naberemo na dan za cvet in osušimo ter hranimo do zakopavanja. Pri Jupitrovem preparatu sama zdravilna rastlina regrat ne zadošča.

Tu svetuje Steiner postopek kopičenja energij v regratu tako, da regrat jeseni obvijemo z govejim mezenterijem ali oporkom in zakopljemo v zemljo v času, ko so sile življenja bolj v zemlji, praviloma od jesenskega do pomladanskega enakonočja. Do takrat so se energije življenja iz deleža organa živali, ki je zelo močno prežet z energijami Jupitra in deležem življenja Zemlje, tako koncentrirale na Jupitrovi zdravilni rastlini regrat, da izkopan iz zemlje, prinaša v velikem obilju energije zdravja v kvaliteti svetlobnega Jupitra. Jupitrov preparat ureja v zemlji razmerje med kremenovo kislino in kalijem.

Marsov preparat

Mars je, tako Steiner, v našem osončju spomin na tretjo stvarniško stopnjo v stvarjenju Zemlje, tisto, v kateri je kot darilo pritekla v potencial stvarjenja voda, z njo pa element, ki s prej prisotno toploto, svetlobo in zrakom, predstavlja že možnost bivanja z dušo obdarjenih bitij. Steiner imenuje to stopnjo stvarjenja živalsko stopnjo v stvarjenju Zemlje, Mars pa tudi staro Luno. Marsov preparat delamo iz grobega zunanjega lubja hrasta doba, pecljatega hrasta, ki oblikuje sedeče liste, svoj plod, želod, na zelo dolgih pecljih. Tudi pri tem preparatu sama rastlina, ki je tudi zdravilna, še ne omogoča zadostne koncentracije teh energij in Steiner priporoča, da zmleto lubje pustimo čez zimo zoreti v močvirskih razmerah v lobanji domače živali. Prednostno uporabimo za to lobanjo goveda, katere možgansko in sinusne votline napolnimo z zmletim lubjem. Kakšno podobnost pa najdemo med Marsom, hrastom in lobanjo domače živali? Ni težko odgovoriti. Mars je veljal svojčas za boga vojne, hrast pogosto kot nacionalni simbol moči. Pri živali je glava z rogovi organ obrambe ali napada. Grobo zunanje lubje na južni strani debla pravega hrasta nastrgamo na dan za korenino in ga zmeljemo. V pripravljeno lobanjo ga nasujemo, odprtine zapremo in lobanje zakopljemo v času jesenskega zakopavanja preparatov v razmere, ki so podobne močvirju. Marsov preparat zemljo harmonizira in preprečuje bolezni zaradi prebujne rasti.

Preparat Sonca

Preparat Sonca naredimo iz velike pekoče koprive. Njegova izdelava je kar se da preprosta. Celo rastlino lahko že v fazi oblikovanja cvetov posekamo na dan za cvet, jo preprosto zgnetemo ali tudi razsekamo in jo v jutastih vrečah – majhne količine pa v glinenih loncih, v katerih ne sme zastajati voda -, zakopljemo za leto dni v oživljeno zemljo. Tam naj ta kopriva zori, da, kot Steiner pravi, doživi vse obraze Sonca v enem letu. Po enem letu je izkopana kopriva gotov preparat. Preparat Sonca ureja procese železa, podpira delovanje preparata iz kamilice in rmana, gnoju daje sposobnost prilagajanje vsaki kulturi pa tudi, da s snovmi in silami, dobro gospodari.

Preparat Merkurja

Merkur je podsončni planet. Njegov kompostni preparat, ki krepi sile reproduktivnosti, delamo iz prave kamilice. Ureja procese kalcija, prsti posreduje sile zdravja, gnoju pa stabilnost dušika. Tudi tu za preparat sama zdravilna rastlina ne zadošča. Steiner svetuje, da na dan za cvet nabrane mlade cvetke kamilice osušimo, jeseni pa jih navlažene in stisnjene v tanko črevo goveda, zakopljemo do pomladi v oživljeno zemljo. Gre torej za kompozicijo energij kamilice, tankega črevesa goveda in energij življenja Zemlje.

Preparat Venere

Venera je podsončni planet, njen preparat, ki ga delamo iz rmana, krepi sile reproduktivnosti naših posevkov. Po izdelavi je zahteven in dolgotrajen. Drobno cvetje iz socvetij rmana nabiramo poleti na dan za plod in shranimo do pomladi, ko jih navlažimo z rmanovim čajem in z njimi napolnimo mehur plemenitega srednjeevropskega jelena. Niti košuta niti druge vrste jelen naj ne bi bil temu primerljivo primeren. Mehur z rmanom nato visi pod nadstreškom na soncu in dežju do jeseni, ko ga zakopljemo v oživljeno zemljo do pomladi. S svojim žveplom ureja ta preparat v tleh procese kalija in dušika.

Preparata za Luno pa nimamo, ker da je – tako Steiner – njeno delovanje v tem času tako močno, da ga ni potrebno krepiti.

Kaj pa hramba preparatov?

Vse čvrste preparate, ki so zoreli v zemlji, po izkopavanju osušimo in hranimo do uporabe v šoti. Vsaj 7 cm šote z vsake strani preparata bo vse energije, ki so v preparatih zbrane, v preparatih tudi zadržala. Skrinja za hrambo preparatov je naša zakladnica.

Ali vemo, kako komposte prepariramo?

Najprej količina: za 3 m3 pripravljenega gnoja ali drugih ostankov za kompostiranje, potrebujemo po 1 g vsakega od preparatov, koprive pa več. V sredino kompostnega kupa naredimo od zgoraj globoko luknjo s palico, stresemo vanjo preparat iz koprive in luknjo zamašimo. Na štirih straneh kupa, nekako na vogalih naredimo spet luknje s palico in dodamo ostale čvrste kompostne preparate: preparat Jupitra, preparat Marsa, preparat Merkurja in preparat Venere. Ko je to delo postorjeno, v mlačni vodi mešamo nekaj kapljic biodinamičnega Saturnovega preparata iz cvetov pravega baldrijana in s tem poškropimo ves kompostni kup. Nato kompost prekrijemo in pustimo, da drugo delo opravljajo vloženi preparati. Kompost naj bi tako zorel leto dni, ko je popolnoma razkrojen, je goden za uporabo.

To, kar je pred skoraj 100 leti povedal Rudolf Steiner, da Zemlja umira, je danes resničnost. Zaradi intenzivnega modernega kmetovanja z mineralnimi gnojili in strupi, je zemlja izgubila pri nas do 30, ponekod v Evropi tudi 50% svoje plodnosti. V svetu so področja, kjer je zemlja popolnoma izgubila plodnost in naša znanost ne pozna zdravila.

Skrajni čas je, da začnemo razmišljati drugače. Saj nas vendar morajo nekaj naučiti tudi posledice, ki jih povzroča metoda. Pri biodinamiki zemlja ne izgublja plodnosti in rastline ne degenerirajo.

In kje biodinamične preparate dobimo? Nekaj jih naredite preprosto sami. Ostale dobite v enem od društev za biodinamiko Ajda, če se v društvo včlanite. V tujini biodinamične preparate tudi prodajajo.

Tu sta dva spletna naslova:

https://www.praeparatekiste.de/shop/,

https://www.praeparatezentrale.de