ZAUPANJE je temelj ozdravitve

Besedilo: Ingrid Reißner

Obisk pri antropozofskem zdravniku pokaže: ta medicina deluje drugače; ta terapija učinkuje drugače; na nek način postane  pacient drugačen. In vse pomaga.

V primeru bolezni so poti do ponovne ozdravitve različne. Ena od možnih je obisk v ordinaciji antropozofskega zdravnika. Ta pozna vse možnosti, ki jih poznajo siceršnji zdravniki, saj tudi za njegovim priimkom stoji dodatek »dr. med.«. Univerzitetni študij medicine, pogosto dopolnjen s specializacijo, je tudi za vsakega antropozofskega zdravnika temelj.

            Kaj je potem drugače? ZDRAVNIK IN PACIENT MORATA DOBRO SODELOVATI. Pacient mora zdravnika dobro pranašati, zdravnik pa mora biti v stanju, da gleda na  pacienta vedno na novo in individualno, četudi ta morda pripoveduje o enakih simptomih kot pred njim istega dne že pet drugih pacientov. Ko se pozdravi, je pacient najpomembnejši zdravnikov partner. »Zaupanje v zdravnika,« pravi dr. Schäferjeva, »je osnova moči ozdravitve. V tako zelo znanstveno naravnanem in odnosov praznem svetu danes prav tega vse bolj manjka.«

            Potem je tu še posebno zaznavanje, s katerim antropozofski zdravnik zajame pacienta, saj antropozofski zdravnik zdravi po spoznanjih antropozofske medicine.

            V praksi je pogosto obratno: »Diagnozo postavljam po tem, kar zaznam na pacientu po  antropozofskem načinu opazovanja. Metode moderne diagnostike, laboratorijski izvidi in klasične preiskave uradne medicine, prvo diagnozo tako rekoč vedno potrdijo,« pojasnjuje dr. med. Sabine Schäfer, zdravnica splošne medicine v Zdravstvenem centru Marbachshöhe v Kasslu. Je ena od zdravnikov antropozofskega načina zdravljenja v Nemčiji. Predstavljamo jo kot značilen primer za številne kolege.

            KAJ TO KONKRETNO POMENI ZA PACIENTA? »Po vsakega pacienta grem v čakalnico osebno,« pripoveduje dr. Schäferjeva. Pri tem ne gre preprosto za vljudnost ali prijaznost, temveč že za prvi korak za poznejšo diagnozo. »Kako ta človek danes sedi? Kako se giblje? Kakšno temperaturo imajo njegove roke ob pozdravu? Kako izgleda njegova koža? Kako gledajo njegove oči?« Kar se dogaja, je nekaj kot telesno-duševno otipavanje celotnega človeka in zelo dobro šolan zdravnik, kot je zdravnica dr. Schäferjeva, morda zazna tudi kaj o človekovem duševnem počutju.

            Ko pacient nato sedi v ordinaciji, pri njej, mu je dobro: prostor je preprost, svetel in jasen, vse ima svojo dobro urejeno strukturo. Umetnost na steni, vendar ne preveč umetnosti. Praktične, estetske stvari na pisalni mizi, nič odvečnega. Tople barve, a ne preveč barv. V takem izbranem okolju pride tudi človek brez velikega ovinkarjenja k bistvu, kot bi se načelo reda v prostoru in zdravničin mirno raziskujoči pogled prenesla v njegov spomin, na zdravstvene težave, o katerih želi pripovedovati.

Mar taka anamneza, takšno zajemanje človekove zdravstvene situacije ne zahteva zelo veliko, veliko preveč časa? ZDRAVNIŠKA ORDINACIJA JE DANES NAVSEZADNJE BOLJ KOT KDAJ PODJETJE. »Sploh ne traja tako dolgo, prav zato, ker poskušam vzdrževati okolje tako jasno kot le mogoče. Bistvena stvar ni nujno simptom, o katerem človek danes pripoveduje. Enako pomembna je njegova biografska situacija, njegovo otroštvo, njegovo rojstvo. In do tega prideva večinoma kar hitro.«

            Dr. Schäferjeva prav dobro shaja s časom ki ji je na razpolago. Po prvem, izčrpnem obisku potrebuje komaj kakšen pacient več kot četrt ure. »To pa je mogoče v resnici le, če ima zdravnik dobro izurjeno sposobnost zaznavanja in hitro spozna, kaj pacient potrebuje.« To lahko seže tako daleč, da si med potjo v ordinacijo misli: »Gospod X izgleda danes, kot da bi potreboval svinec.« Je presenetljivo, če ima pacient nato v resnici simptome, ki zahtevajo jemanje zdravil z vsebnostjo svinca? Ne, to ne preseneča – prav to je tisto, kar zna antropozofski zdravnik: zaznati, z vsemi čuti.

            Zaznati in kljub temu vključiti po potrebi vse moderne diagnostične postopke in preiskovalne metode uradne medicine. V tem na primer je razlika med antropozofskim zdravnikom in čisto naravnim medicincem ali zdravilci, med katere antropozofske zdravnike pogosto uvrščajo.

KDO PRIHAJA K ANTROPOZOSKEMU ZDRAVNIKU? Ljudje, ki prisegajo na naravno? Ekološki prepričanci? Dr. Schäferjeva se smehlja. »Sem zdravnica splošne medicine, kot je zunaj na tabli tudi zapisano. Prihajajo pretežno pacienti, ki o antropozofiji ne vedo ničesar. Mnogi zato, ker so slišali, da tukaj zdravimo drugače. V pozitivnem smislu.« Vesela je številnih staršev z otroki, ki jih spremlja, in tega, da je večina pacientov zelo zvestih, ko spoznajo to drugačnost.

            Na primer mali deček z alergijami. Nežen svetlolas otrok s čisto hladno kožo. Živčen, nemiren, nespečen, s težavami pri koncentraciji v šoli, s srbečo kožo. Najraje je jedel hitro prebavljive ogljikove hidrate: sladkarije in izdelke iz bele moke. Ko mu je dr. Schäferjeva predlagala, naj kaj nariše, je slika pokazala njegovo konstitucijo. Med pogovorom ga je uspela pregovoriti, da je poskusil drugačno hrano. Dodala je še antropozofska zdravila, ki naj bi podprla ravnovesje presnove, živcev, čutil in njegovega jaza. »Po treh tednih mu je šlo mnogo, mnogo bolje; naravnost žarel je.«

            Tri tedne! Ali ni tako, da si želijo pacienti danes neke vrste ekspresno terapijo, kadar jim gre slabo? ZDRAVILO, TAKOJŠNJI UČINEK, VSE SPET O. K. Je antropozofsko zdravljenje po naravi stvari prej dolgotrajno? »Ne,« prepričano odvrne dr. Schäferjeva. Po možnosti zdravi z dvema, največ tremi različnimi zdravili ali terapijami. »Po mojih izkušnjah pride do delovanja pogosto celo bistveno hitreje kot pri zdravilih uradne medicine.« Kar traja dalj časa je sprememba načina življenja, ki jo pacient včasih potrebuje, da bi našel svoje ravnotežje. Ko pa začuti, kako mu to dobro dene, to ni več problem. Jemanje večine zdravil pa lahko in mora po določenem času prekiniti.

            Če mora človek, morda zaradi težke ali kronične bolezni, spremeniti svoje življenje ali celo svoje bitje, to nikakor ni preprosto. POGOSTO SLIŠIMO, DA JE BOLEZEN ZA PACIENTA PRILOŽNOST ZA NADALJNJI RAZVOJ. Da morda obstaja več življenj in da v vsakem malo napredujemo. Če je temu tako – mar ima pacient sploh kakšno možnost? Ali ni tako, da mora bolezen prenašati kot usojeno, se bo morda pojavljala vedno znova?

»Pacient se mora seveda spopasti s svojo boleznijo, le tako jo lahko premaga. Sam bo to težko, saj po mojem mnenju ne more poseči tako globoko v svojo usodo, ne vse tja do organskega,« pravi i npove: »Antropozofski zdravnik lahko vpliva na biografijo in usodo in človeka pri premagovanju bolezni lahko podpre.«

            Ob tem je presenetljivo, da ne hodi k antropozofskim zdravnikom še več ljudi. SE ANTROPOZOFSKA MEDICINA SOOČA S PROBLEMI? »Največji problem je morda pomanjkanje podmladka,« obžaluje dr. Schäferjeva. Pacienti so vse mlajši, ljudje živijo zavestno in zavestno iščejo temu primerno medicino, predvsem če imajo otroke. »V Zdravstvenem centru Marbachhöhe sem na primer predvidela prostore za mladega kolego, a ne najdem nobenega. To je škoda, vendar je simptomatično. Morda« razmišlja zavzeta zdravnica, »bi bilo treba študente medicine in mlade znanstvenike na uglednih univerzah že v okviru kurikuluma seznanjati z antropozofsko medicino in jih navduševati zanjo kot resnično dobro dodatno možnost pomoči in zdravljenja.«

            Kadar ima neka zdravnica tako dolgoletno prakso kot dr. Sabine Schäfer, zaznava spremembe v velikih časovnih obdobjih. Kaj se je v toku let spremenilo? »DRUŽBA KOT TAKA JE V IZREDNO PRELOMNEM POLOŽAJU,« ugotavlja zamišljeno. Ljudje so v resnici vse težavnejši, zahtevnejši, hočejo več, so manj zadovoljni z življenjem. Mnoge bolezni naraščajo: revma, alergije, glavoboli, nespečnost, stres na splošno. »Prevladuje neurejenost v življenju, danes trpijo ljudje zaradi neorientiranosti in preobremenjenosti. Žalostno je, da vse premalo uživajo. Uživanje spada sploh med najpomembnejše stvari, kajti ob tem enostavno začutim samo sebe,« zatrjuje zdravnica. Vzeti si čas, prisluhniti samemu sebi, dobro skrbeti zase – to je tako zelo pomembno. Zato v sodelovanju z mestom ponuja programe rekreacije ob koncu tedna, individualno za določene konstitucije razvite ponudbe wellnessa. Da bomo ohranili svoje zdravje.

            KAJ DR. SABINE SCHÄFER TAKO ZELO CENI V SVOJEM POKLICU? »Rada delam s človekom, ki išče, ki hoče postati zdrav. Zelo dobro je, da lahko v nasprotju s kliničnim zdravnikom, ki spremlja le kratko, akutno fazo, spremljam svoje paciente in njihovo življenje dolgo časa.«

VSE POD ENO STREHO

V ANTROPOZOFSKI MEDICINI dela v idealnem primeru več terapevtov z roko v roki z zdravnikom. Zdravljenje pogosto podpirajo z evritmijo, zdravljenjem s pomočjo likovnega izražanja, terapijo z govorom in fizikalno-terapevtskimi ukrepi, kot so ritmične masaže, kopeli, obloge in obkladki. Zelo dobro je, če pacient vse to najde pod eno streho, v Antropozofskem terapevtikumu, kot temu pravijo. Obiskali smo Zdravstveni center Marbachshöhe in našli zgledno hišo.

Tu je bila nekoč vojašnica, vendar danes nič več ne spominja ne nekdanji dom za višje oficirje, v katerem je zdravnica dr. med. Sabine Schäfer z britansko fizioterapevtko Mary Jolles leta 1997 ustanovila neprofitno društvo Gesundheitszentrum Marbachshöhe. Našo pozornost takoj pritegne nadvse harmonično zasajen vrt. Verjetno zato, ker mora vsak, ki išče ordinacije, prečkati 3500 kvadratnih metrov cvetličnega in zeliščnega vrta in središče lemniskate v njem. Mali park je zasajen po vzoru človeškega organizma, nobena rastlinica ne raste naključno ravno tam, kje cvete. Tu uspevajo zdravilna zelišča pa tudi zelenjava, ki jo uporabljajo tudi v zdravstvenem centru.

            V svetli, prijazni hiši najde pacient na enem mestu več možnosti za krepitev svojega zdravja: zdravnico za diagnosticiranje in zdravljenje; umetnostnega terapevta za zdravljenje simptomov bolezni s pomočjo umetnosti; veliko fizioterapevtsko ordinacijo, kjer s kopelmi, obkladki in boljšo prekrvitvijo spodbujajo prebavo in presnovo; strokovnjakinjo zdravilne evritmije za gibalno terapijo, ki pri akutnih, kroničnih in degenerativnih obolenjih deluje na fizičnem, duševnem in duhovnem nivoju. Vse skupaj ustreza človekovi potrebi po celostnem zdravljenju, odgovornosti do samega sebe in lastni aktivnosti ter učinkovito prispeva k ozdravitvi.

            Dr. med. Sabine Schäfer tudi tukaj dela celostno: ni ostala samo pri skupnosti v hiši. V bližini je zrastel še otroški in mladinski dom, na istem zemljišču je tudi trgovina, ki ponuja biološko pridelana živila, v Marbachstalu ustanova za varstvo kulturne krajine in vrtnarstvo, inštitut za agrarno kulturo in zdravilstvo Persephoneia, nedavno pa se jim je v sodelovanju z mestom Kassel pridružil še individualni zdraviliški in medicinski wellness-program.

            »Antropozofska medicina je položena v mojo usodo,« pravi aktivna gospa, ki je zraven tega še mati treh otrok.

Individualna terapija z Weledinimi zdravili

Weleda je z več kot 2400 zdravili iz več kot sedemsto naravnih sestavin v svetovnem merilu vodilni proizvajalec za antropozofski način zdravljenja.

Weleda

ponuja preparate za diferencirano zdravniško terapijo pri vseh pomembnih boleznih in za samozdravljenje. Posebni farmacevtski proizvodni postopki, osnovne surovine in recepture so tako individualni kot ljudje, ki jim ta zdravila pomagajo. Weledina medicina je nezamenljiva zaradi posebnih ritmičnih postopkov, toplotnih procesov in čisto posebne uporabe kovin in mineralov.